European countries are ageing rapidly. High-quality, comparable data on ageing populations is needed to support policymaking.
The Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE) is a multidisciplinary and cross-national panel database of micro data. SHARE provides data on the changing health, economic and social living conditions of Europeans aged 50 and over.
SHARE Baltic Sea conference brings together researchers and stakeholders from the Baltic and Nordic countries and different disciplines. It is an excellent opportunity to learn about research in the field, expand networks, deepen knowledge, and create new opportunities for collaboration.
SHARE Baltic Sea summaries 2024
Elu jooksul tekkinud suhtlusvõrgustikud ja sotsiaalmajanduslik positsioon on tegurid, mis võivad mõjutada inimese terviseseisundi kujunemist. Selline toestik võib parandada terviseseisundit või hoopis krooniliste haiguste ja stressi kahjustavat mõju süvendada. Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorant Liili Abuladze uuris oma doktoritöös erinevate Euroopa riikide ja Eesti kesk- ja vanemaealiste sotsiaalsete ressursside potentsiaalset kaitsvat seost tervise ja elulemusega.
Suhtlemine lähedaste inimestega ehk nn lähivõrgustikuga annab võimaluse saada ja pakkuda emotsionaalset tuge. Emotsionaalne tugi võib mõjutada tervist, sealhulgas füüsilise või vaimse puude tekkimist, aga ka sellest kogunenud stressi leevendada. Nii võib selline tugi parandada inimese toimetulekut argielus või ka elu pikkust.
Abuladze leidis, et Eesti kesk- ja vanemaealiste, eriti tegevuspiirangutega inimeste, suhtlusvõrgustikud on keskmiselt väiksemad ja perekesksemad kui mitmes teises Euroopa riigis elavatel eakaaslastel. Seega on emotsionaalse hoole vahetamise võimalused siin mõnevõrra piiratumad, osaliselt pikaajalise madala eluea tõttu. Samas ilmnes, et suuremad võrgustikud olid toeks vaid naiste eluea puhul, seda nii neljateistkümne Euroopa riigi kui ka eraldi Eesti kohta tehtud analüüsis. Suuremast tugivõrgustikust ei olnud siiski naiste puhul abi selle stressi leevendamisel, mida tervisepiirangud ja ühiskonnaelust kõrvalejäämine põhjustavad. Leevendust pakkus sõpradega suhtlemine ja naiste puhul ka see, kui langes ära kohustus partnerile tuge pakkuda.
Ehkki suhtlusvõrgustike rolli on peetud tervises ja ühiskonnakorralduses väga oluliseks, siis Eesti kesk- ja vanemaealistel ilmnes võrgustike ja elulemuse vahel positiivseid seoseid vähe. Suurema lähivõrgustiku olulisust Eesti kesk- ja vanemaealiste naiste pikemas elulemuses saab tõlgendada mitmesuunaliselt – suuremasse võrgustikku kuulumine aitab tervisele kaasa, pikendades elu. Teisalt on emotsionaalse hoole saamine ja andmine soo lõikes erinev – kesk- ja vanemaealised naised on tavapäraselt peamised hooleandjad ümbritsevatele inimestele, seega võivad tulemused peegeldada ka emotsionaalse toe andmise seost, mitte vaid saamise mõju. Eesti tegevuspiirangutega inimeste stressikogemusi vastavad lähivõrgustikud aga ei puhverdanud, viidates pikaajalistele puudujääkidele tegevuspiirangutega inimeste sotsiaalse lõimumise valdkonnas.
Abuladze doktoritöö uudsus eelneva kirjandusega võrreldes on erinevate tervisenäitajate ja sotsiaalmajandusliku positsiooni kuhjumise analüüs. Uurimistöö kinnitas varem leitut, et vanemaealistel eurooplastel, kes on kogenud lapsepõlve ja täiskasvanuea jooksul kuhjunud sotsiaalmajanduslikku halvemust, on ka halvem tervis nii tervise enesehinnangu, tegevuspiirangute kui ka kognitiivse võimekuse näitajates. Hoolimata idaeurooplaste madalamatest tervisenäitajatest ning enamast ebasoodsaid tingimusi kogenud inimestest, ei ilmnenud halvemuse kuhjumine märgatavana Ida-Euroopa vanemaealistel.
Oma doktoritöö uurimuse jaoks analüüsis Abuladze kesk- ja vanemaealiste uuringu „SHARE“ mitme laine jooksul kogutud andmeid. Sotsiaalvõrgustike ja elulemuse vahelisi seoseid aga ka sotsiaalvõrgustike jaotust tegevuspiirangutega inimestel pole Eesti kohta varem uuritud. Tulemused aitavad tähelepanu pöörata tervise sotsiaalsetele osistele olukorras, kus rahvastikuvananemine ning tegevuspiirangute kasvav osakaal on toonud esile väljakutsed hoolekande ja tervishoiu paremaks korralduseks ning rahastamiseks.
Liili Abuladze kaitses doktoritöö „Social Resources and Health Outcomes of Middle-Aged and Older Populations“ („Kesk- ja vanemaealiste sotsiaalsed ressursid ja tervis“) 4. juunil. Doktoritööd juhendasid Tallinna Ülikooli sihtrahastusega professor Luule Sakkeus, Rotterdami Erasmuse Ülikooli professor Pearl Dykstra ja Tallinna Ülikooli vanemteadur Martin Klesment. Doktoritöö oponendid olid Varssavi Majanduskooli dotsent Anita Abramowska-Kmon ja Ben-Gurion’i Ülikooli dotsent Ella Schwartz-Cohn.
Märtsi lõpust saavad SHARE andmebaasi kasutajad näha 9. laine andmeid (SHARE Release 9.0.0). Samuti on värskendatud eelmiste SHARE lainete 1 kuni 8 ja SHARE COVID-19 uuringute andmeid. Üheksanda laine andmetega täiendatud andmebaas pakub uusi funktsioone, näiteks on nüüd
Kogu teabe andmetele juurdepääsu ja andmete dokumentatsiooni kohta leiate SHARE kodulehelt.
Pange tähele ka versiooni 9.0.0 uut viitamist võrreldes eelmiste väljaannetega.
Pange tähele, et kasutustingimused eeldavad, et SHARE andmeid ei tohi edastada ühelegi teisele osapoolele ning see tähendab ka seda, et SHARE andmeid EI TOHI laadida avalikesse või kaubanduslikesse AI-tööriistadesse, nagu Chat GPT.
27th of August 2024
Helsinki, Finland
Dear researchers using SHARE data,
We have opened the call for papers for “SHARE Baltic Sea Conference -First conference on Health,
Ageing and Retirement”, in Helsinki 27 th of August 2024.
About the conference:
The Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE) is a multidisciplinary and cross-
national panel database of micro data. SHARE provides data on the changing health, economic and
social living conditions of Europeans aged 50 and over.
SHARE Baltic Sea conference brings together researchers from the Baltic and Nordic countries and
different disciplines. It is an excellent opportunity to learn about research in the field, expand
networks, deepen knowledge, and create new opportunities for collaboration. Call for papers is
open to all researchers from the Nordic and Baltic countries using SHARE data.
More information about the conference and call for papers can be found on the conference website:
https://www.vaestoliitto.fi/en/research/ageing-and-generations/survey-of-health-ageing-and-
retirement-in-europe/share-baltic-sea-conference/
The deadline for abstract submission is April 15, 2024.
If you have any questions, please do not hesitate to contact Johanna Lahtela
(Johanna.lahtela@vaestoliitto.fi)
© 2025 SHARE Estonia. Built using WordPress and the Materialis Theme