Uudised 2021

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo pöördumine SHARE vastajate poole

Eesti keeles:

 

 

Vene keeles:

 

Algas SHARE 9.laine

 

20.10.2021

RAHVASTIKUPOLIITIKA ⟩ Igaüks võib sattuda Eesti rahvastiku rahvusvahelisele portreele

 

  Foto: Sander Ilvest

 

Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse professoril Allan Puuril  ja uuringute projektijuhil Tiina Tambaumil on kiired ajad – Eestis tuleb üheaegselt läbi viia kaks suurt rahvusvahelist rahvastiku-uuringut.

Järgmisel nädalal algavad Eestis kaks suurt rahvusvahelist rahvastiku-uuringut: Eesti pere- ja sündimusuuring (EPSU) ning vananemis­uuring (SHARE). Mõlema uuringu Eesti-poolne eestvedaja on Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskus. Mis uuringutega on tegu ning mida uut loodetakse Eesti rahvastikuarengu kohta teada saada, selgitavad TLÜ rahvastikuteaduse professor Allan Puur ja uuringute projektijuht Tiina Tambaum.

LOE ajalehest Postimees 20.10.2021 toimetaja Lea Danilson-Järg

LOE SIIT


SHARE põhivalimi seas on tehtud kaks Covid teemalist telefoniuuringut

20.10.2021

Kui aastal 2020 kuulutati välja eriolukord, reageeris SHARE rahvusvaheline meeskond kiiresti. Paari nädalaga valmistati ette täiesti uus küsimustik ning uued küsitlusmaterjalid. Tänaseks on telefoniintervjuu vormis läbi viidud kaks küsitlus – esimene suvel 2020 ja teine täpselt aastat hiljem, suvel 2021 – et hinnata toimunud muutusi Euroopa riikides 50+ vanuses inimestel kahe pandeemialaine vahelisel ajal. SHARE põhiküsitluse ankeediga võrreldes on Covid küsimustik oluliselt lühem. See käsitleb teemasid nagu enesehinnanguline tervis, kaitsevahendite kasutamine, meeleolumuutused ja depressioon, Covid-19 põdemine ja testimine, muude haiguste ravi edasilükkamine ning rahulolu raviteenusega, muutused tööelus, muutused rahalises seisus, muutused sotsiaalvõrgustikuga suhtlemises jmt.

Covid 2020. aasta küsitlusest teame näiteks, et Eestis 79% meestest ning 67% naistest ei tundnud eriolukorra ajal üksildust. Nende seas, kes tundsid üksildust enne eriolukorra kehtestamist, on rohkem neid, kelle seas see tunne pandeemia esimese laine ajal pigem vähenes, ainus erand on siin 85+ vanuses mehed.

Andmed on väga värsked ja alles ootavad uurimist.

Tiina Tambaum